E-böcker och e-musik
Webblioteket är Gävleborgs läns gemensamma portal. Via Webblioteket hittar du alla våra elektroniska nättjänster. Tjänster du kan använda 24 timmar om dygnet. Fråga oss på biblioteket berättar vi mer.
vAD ÄR EN e-BOK?
En e-bok är en vanlig bok som har överförts till elektroniskt format så att du kan läsa den direkt på din dator, handdator eller på en särskild e-bokläsare. En e-bok är alltså en datorfil du sparar på din egen dator.
Till HelGe bibliotekskatalog och våra e-bocker >>
Eller direkt till eLibs-böcker: eLib >>
Vad är en musikfil?
Musikwebben erbjuder gratis nedladdning av musik, i kopieringsskyddat WMA-format. Vilket betyder att formatet tyvärr inte går att använda på en MAC-dator.
Naxos Music Library erbjuder stort urval av streamad (strömmande) musik. Musiken spelas upp i 64 kbps. Nu går det också att lyssna på sparade spellistor i I-Phone.
Gå till Musikwebben för nedladdning av musikfiler >>
Vanliga frågor:
Vad behöver jag för att läsa en e-bok?
Gratisprogrammet Adobe Reader eller ett annat e-bokläsarprogram. Se mer information hos eLib.
Hur gör jag för att återlämna en e-bok?
Det behöver och kan man inte göra, utan filen (e-boken) du laddar hem slutar att fungera när 28 dagar har gått.
Kan jag skriva ut min e-bok?
Det går inte att skriva ut e-böckerna. Detta har att göra med att de är skyddade med kopieringsskydd. Om det gick att skriva ut skulle det vara alltför lätt att kopiera.