SMHI varnar för mycket hård vind
Uppdaterad 2025-12-28 14:30. Stormen Johannes har nu passerat och den orange varningen gäller inte längre.
Vägarna är framkomliga på de flesta ställen men i delar av Hudiksvall är det fortfarande begränsad framkomlighet på grund av de träd som föll i stormen.
Arbetet med att röja upp på vägarna kommer att pågå under de kommande dagarna. Kör försiktigt och visa hänsyn till de som är ute och arbetar för att röja upp efter stormen.
Elavbrotten fortsätter. 13.00 var cirka 1 300 hushåll strömlösa i Hudiksvall. Ellevio jobbar med att åtgärda detta. Du kan följa arbetet på deras webbplats.avbrottskarta Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Publicerat 2025-12-26:
Trafikanter uppmanas att stanna hemma. Det finns risk för elavbrott och telestörningar när stormen Johannes drar in över bland annat Norrland. SMHI har utfärdat en orange varning i vårt område.
Lördagen väntas bli mycket blåsig med västlig eller nordvästlig vind med mycket hårda vindbyar och tidvis stormstyrkor. Vindstyrkor mellan 20 och 25 sekundmeter väntas, lokalt kan det blåsa ännu hårdare. SMHI har utfärdat en orange varning. Prognosen för Gävleborgs län säger att norra Hälsingland kan förvänta sig de högsta vindhastigheterna.
Tänk på
- Ge dig inte ut i trafiken i onödan. Om du ändå gör det, förbered dig på att du kan bli stillastående. Det kan vara svårt att ta sig fram på vägar på grund av träd och grenar som fallit ner på vägen.
- Förseningar eller inställda avgångar i kollektivtrafiken är sannolikt.
- Elavbrott och störningar i telenätet är sannolikt i områden med luftburna elledningar. Gå inte nära elledningar som har fallit ner.
- Fastigheter kan skadas och det finns risk för personskador på grund av föremål som flyger omkring. Förankra dina lösa föremål på ett bra sätt.
- Det kan bli stora skador på skog. Undvik att vara i skogen under och efter en storm.
Det blåsiga vädret börjar natten mot lördag och tilltar under förmiddagen. Från mitt på dagen väntas stormbyar över stora delar av Norrland. Under lördagskvällen drar lågtrycket bort och följs av avtagande vind.Varningen gäller för lördag 27 december kl 03:00 - 23.00.
Följ väderläget på smhi.se Länk till annan webbplats.Om att förbereda för storm på krisinformation.se Länk till annan webbplats.Läs mer om hemberedskap Länk till annan webbplats.