Särskilt värdefulla områden

Från och med den 1 december 2025 kommer ändringar i plan- och bygglagen (PBL) göra att bygglov krävs inom särskilt värdefulla bebyggelseområden, byggnadsverk och allmänna platser även fast det tillåts utan lov på platser som inte bedöms särskilt värdefulla.

En del av syftet med förändringarna i PBL är att lovplikten skall bero på vart i kommunen åtgärden planeras.

Inom områden som gränsar till eller omfattas av riksintresse för totalförsvaret eller annat särskilt värdefullt område skall åtgärder som annars inte är lovpliktiga fortsatt omfattas av krav på lov. Kommunen skall även inom dessa områden fortsatt kunna utöka lovplikten.

Särskilt värdefulla områden i översiktsplanen

I regeringens proposition 2024/25:169, vilken är förarbetet till lagändringen, står att;

"Av kommunens översiktsplan ska byggnadsverk, allmänna platser och bebyggelseområden som är särskilt värdefulla från historisk, kulturhistorisk, miljömässig eller konstnärlig synpunkt framgå. Där ska också kommunens syn på vilken hänsyn som krävs för att tillvarata byggnadsverkens, platsernas och områdenas värden framgå."

I översiktsplan eller tematiska tillägg till översiktsplanen ska alltså kommunen visa vilka byggnadsverk, allmänna platser och bebyggelseområden som är särskilt värdefulla från historisk, kulturhistorisk, miljömässig eller konstnärlig synpunkt enligt 8 kapitlet 13§ plan- och bygglagen (PBL). Där till ska kommunen beskriva vilken hänsyn som krävs för att behålla dessa värden.

Dessa lagförändringar börjar att gälla 1 december 2025 oavsett om kommunen hunnit revidera sin översiktsplan eller tagit fram tematiska tillägg.

Är min fastighet inom särskilt värdefullt område?

I Hudiksvalls kommun kommer det att dröja innan särskilt värdefulla områden, byggnader och allmänna platser finns i översiktsplanen. Fram till det vi har en uppdaterad översiktsplan har vi som utgångspunkt i kommunens arbete med identifiering av värdefulla byggnadsverk, allmänna platser och bebyggelseområden enligt 8 kap. 13§ PBL redan utpekade områden av riksintressen enligt 3:e kap. miljöbalken (1998:808) som kan ligga till grund. Detsamma gäller redan beslutade byggnadsminnen, kulturreservat, naturreservat, framtagna bebyggelseinventeringar och bevarandeprogram.

I väntan på en kommunkarta med redovisning av ytor för särskilt värdefulla områden där du lättare kan se om din fastighet är inom sådant område kan du se i tabellen nedan.

Tabell över områden som kan vara särskilt värdefulla i Hudiksvalls kommun

Typ av särskilt värdefullt område

Områden i Hudiksvalls kommun

Riksintresse kulturmiljö enligt 3 kap Miljöbalken

Agö, Dragö, Kråkö och Innerstö fiskehamnar [X 247]

Bålsö fiskehamn [X 248]

Delsbo och Bjuråker [X 212]

Enånger [X 234]

Forsa [X 202]

Hudiksvalls stad [X 200]

Hälsingtuna och Hög [X 203]

Iggesunds bruk [X 205]

Kuggörens fiskehamn [X 244]

Njutånger [X 206]

Råbergsvallen [X 207]

Strömbacka och Movikens bruk [X 201]

Bebyggelseinventering finns

Fiskarstan och Östra storgatan

Nedre Öster

Västratull

Tingshusbacken

Strand och Kyrkbacken

Tunbacka, Håstasveden, och del av Tingshusbacken

Åvik

Södra Fridhem

Särskilt värdefull byggnad/område

Se områden här:

Hudikkartan Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Om du bor i något av dessa områden och har frågor, kontakta oss på:

byggnadsnamnden@hudiksvall.se

Skyddade områden- Kulturreservat

Västeräng, Delsbo socken

Bevarandeprogram för odlingslandskapet i Norra Hälsingland

Se länk till dokument, Bevarandeprogram för odlingslandskapet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Bevarandeprogram för Hudiksvalls stad

Fiskarstan och Östra Storgatan

Södra Fridhem

Åvik

Tingshusbacken

Strand och Kyrkbacken

Västertull

Nedre Öster

Vid frågor finns dokument för de olika områdena. Kontakta oss.

Bygglov för särskilt värdefulla byggnader eller i särskilt värdefulla områden

Det krävs bygglov för nybyggnad, tillbyggnad, inredning av ytterligare en bostad i ett enbostadshus eller fasadändring, om:

  1. åtgärden avser en byggnad som omfattas av bestämmelser om skydd för särskilda värden i en detaljplan eller i områdesbestämmelser,
  2. åtgärden avser en särskilt värdefull byggnad,
  3. åtgärden vidtas inom en tomt, en allmän plats eller ett bebyggelseområde som omfattas av bestämmelser om skydd för särskilda värden i en detaljplan eller i områdesbestämmelser, eller
  4. åtgärden vidtas inom en allmän plats eller ett bebyggelseområde som är särskilt värdefullt

Bygglov för särskilt värdefulla anläggningar eller i särskilt värdefulla områden

Det krävs bygglov för:

  1. att utomhus flytta eller väsentligt ändra en annan anläggning än en byggnad, om anläggningen omfattas av bestämmelser om skydd för särskilda värden i en detaljplan eller i områdesbestämmelser, eller
  2. en anläggning som inte kräver bygglov på grund av anläggningens storlek eller på grund av undantag i PBL, och för att sätta upp, flytta eller väsentligt ändra en skylt eller en ljusanordning, om:
    1. åtgärden avser en särskilt värdefull anläggning, eller:
    2. åtgärden vidtas inom en allmän plats eller ett bebyggelseområde som är särskilt värdefullt och påverkar områdets karaktär eller byggnadsverkets yttre karaktärsdrag.