Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige är kommunens högsta beslutande instans och kan liknas vid riksdagen på nationell nivå. Kommunfullmäktige beslutar om mål, kvalitet och ekonomi. I budgeten bestäms hur stor del av kommunens pengar ska användas till olika verksamheter, till exempel skola, äldreomsorg och gator och vögar. Och sedan följer man upp hur det har gått.

Det är till kommunfullmäktige vi väljer 51 ledamöter vid valet var fjärde år. 

Socialdemokraterna

Siv Karlsson (S)
Hudiksvall
E-post: siv.karlsson@hudiksvall.se

 

 

Mikael Löthstam (S)
Hudiksvall
E-post: mikael.lothstam@hudiksvall.se

 

 

Annika Huber (S)
Forsa
E-post: annika.huber@hudiksvall.se

 

 

Henrik Persson (S)
Hudiksvall
E-post: henrik.persson1@hudiksvall.se

 

 

Gerd Olsson (S)
Bjuråker
E-post: gerd.olsson@hudiksvall.se

Per Svensson (S)
Hudiksvall
E-post: per.svensson@hudiksvall.se

 

 

Susanne Öst (S)
Bjuråker
E-post: susanne.ost@hudiksvall.se

Sven-Åke Thoresen (S)
Iggesund
E-post: svenake.toresen@hudiksvall.se

 

 

Nina Burchardt (S)
Hudiksvall
E-post: nina.burchardt@hudiksvall.se

Börje Sundin (S)
Bjuråker
E-post: borje.sundin@hudiksvall.se

 

 

Lena Hallqvist (S)
Iggesund
E-post: lena.hallqvist@hudiksvall.se

 

 

Bo Nilsson (S)
Hudiksvall
E-post: bo.nilsson@hudiksvall.se

 

 

Anna-Carin Keisu (S)
Forsa
E-post: anna-carin.keisu@hudiksvall.se

 

 

Jim Svensk Larm (S)
Iggesund
E-post: jim.svensklarm@hudiksvall.se

 

 

Majvor Westberg-Jönsson (S)
Enånger
E-post: majvor.westberg-jonsson@hudiksvall.se

 

 

Uno Jonsson (S)
Hudiksvall
E-post: uno.jonsson@hudiksvall.se



 

Moderaterna

Jonas Holm (M)
Hudiksvall
E-post: jonas.holm@hudiksvall.se

 

 

Anita Höglund (M)
Hudiksvall
E-post: anita.hoglund@hudiksvall.se

 

 

Adam Rydstedt (M)
Hudiksvall
E-post: adam.rydstedt@hudiksvall.se

 

 

Cecilia Natander (M)
Enånger
E-post: cecilia.natander@hudiksvall.se

 

 

Peter Lagerqvist (M)
Njutånger
E-post: peter.lagerqvist@hudiksvall.se



Håkan Rönström (M)
Hudiksvall
E-post: hakan.ronstrom@hudiksvall.se

 

 

Birgitta Medin (M)
Hudiksvall
E-post: birgitta.medin@hudiksvall.se

 

 

Kersin Karlsson (M)
Hudiksvall
E-post: kerstin.karlsson@hudiksvall.se


 


Miljöpartiet

Andréa Bromhed (MP)
Hudiksvall
E-post: andrea.bromhed@hudiksvall.se

 

 

Bengt Sahlin (MP)
Hudiksvall
E-post: bengt.sahlin@hudiksvall.se

 

 

Vänsterpartiet

Charliene Kiffer Goude (V)
Hudiksvall
E-post: charliene.kiffergoude@hudiksvall.se

 

 

Ulrica Högberg (V)
Hudiksvall
E-post: ulrica.hogberg@hudiksvall.se

 

 

Alf Norberg (V)
Hudiksvall
E-post: alf.norberg@hudiksvall.se

 

 

Lisa Holmberg (V)
Näsviken
E-post: lisa.holmberg@hudiksvall.se

 

 

Olle Jonsson (V)
Hudiksvall
E-post: olov.jonsson@hudiksvall.se


 


Centerpartiet

Caroline Schmidt (C)
Hudiksvall
E-post: caroline.johnsson@hudiksvall.se

 

 

Jan-Erik Jonsson (C)
Delsbo
E-post: janerik.jonsson@hudiksvall.se

 

 

Erika Söderström (C)
Hudiksvall
E-post: erika.soderstrom@hudiksvall.se

Anton Stark (C)
Forsa
E-post: anton.stark@hudiksvall.se

 

 

Karin Hansson (C)
Delsbo
E-post: karin.hansson4@hudiksvall.se

 

 

Bengt-Åke Nilsson (C)
Hudiksvall
E-post: bengt-ake.nilsson@hudiksvall.se

 

 

Anna Guldbrand (C)
Hudiksvall
E-post: anna.guldbrand@hudiksvall.se

Jörgen Bengtson (C)
Enånger
E-post: jorgen.bengtson@hudiksvall.se

Gunilla Persson (C)
Hudiksvall
E-post: gunilla.persson@hudiksvall.se

 

 

Matts Persson (C)
Delsbo
E-post: mats.persson@hudiksvall.se

 

 

Stina Jonsson (C)
Hudiksvall
E-post: kristina.astrom-jonsson@hudiksvall.se


 


Liberalerna

Lars Sjögren (L)
Njutånger
E-post: lars.sjogren@hudiksvall.se



 

Kristdemokraterna

Peter Åkerström (KD)
Hudiksvall
E-post: peter.akerstrom@hudiksvall.se

 

 

Monica Stigås (KD)
Hudiksvall
E-post: monica.stigas@hudiksvall.se


 


Sverigedemokrater

Patrik Nilsson (SD)
Hudiksvall
E-post: patrik.nilsson@hudiksvall.se

 

 

Yvonne Andersson (SD)
Forsa
E-post: yvonne.andersson@hudiksvall.se

 

 

Stefan Nordin (SD)
Delsbo
E-post: stefan.nordin@hudiksvall.se

 

 

Jari Ropponen (SD)
Iggesund
E-post: jari.ropponen@hudiksvall.se

 

 

Birgitta Johansson (SD)
Bjuråker
E-post: birgitta.johansson@hudiksvall.se

 

 

Kjell-Evert Evertsson(SD)
Delsbo
E-post: kjell.evertsson@hudiksvall.se

Tyck till om sidan

Skicka en kommentar till innehållsansvarig!




Skriv ut

Kontakt

Hudiksvall ska bli Sveriges bästa kommun att leva och verka i – med 50 000 invånare i kommunen varav 25 000 i staden år 2050