Kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige är kommunens högsta beslutande instans och kan liknas vid riksdagen på nationell nivå. Kommunfullmäktige beslutar om mål, kvalitet och ekonomi. I budgeten bestäms hur stor del av kommunens pengar ska användas till olika verksamheter, till exempel skola, äldreomsorg och gator och vögar. Och sedan följer man upp hur det har gått.

Det är till kommunfullmäktige vi väljer 51 ledamöter vid valet var fjärde år. 

Socialdemokraterna

Kommunfullmäktiges ordförande Sven-Åke Thoresen (S).

Sven-Åke Thoresen (S), ordförande
Iggesund
E-post: svenake.toresen@hudiksvall.se



Kommunfullmäktigeledamot Mikael Löthstam (S).

Mikael Löthstam (S)
Hudiksvall
E-post: mikael.lothstam@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Annika Huber (S).

Annika Huber (S)
Forsa
E-post: annika.huber@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Henrik Berglund Persson (S).

Henrik Berglund Persson (S)
Hudiksvall
E-post: henrik.berglundpersson@hudiksvall.se



Gerd Olsson (S)
Bjuråker
E-post: gerd.olsson@hudiksvall.se

Kommunfullmäktigeledamot Per Svensson (S).

Per Svensson (S)
Hudiksvall
E-post: per.svensson@hudiksvall.se

 

 

Lotta Beiersdorf (S)
Hudiksvall
E-post: lotta.beiersdorf@hudiksvall.se

Kommunfullmäktigeledamot Börje Sundin (S).

Börje Sundin (S)
Bjuråker
E-post: borje.sundin@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Lena Hallqvist (S).

Lena Hallqvist (S)
Iggesund
E-post: lena.hallqvist@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Bo Nilsson (S).

Bo Nilsson (S)
Hudiksvall
E-post: bo.nilsson@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Anna-Carin Keisu (S).

Anna-Carin Keisu (S)
Forsa
E-post: anna-carin.keisu@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Jim Svensk Larm (S).

Jim Svensk Larm (S)
Iggesund
E-post: jim.svensklarm@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Majvor Westberg-Jönsson (S).

Majvor Westberg-Jönsson (S)
Enånger
E-post: majvor.westberg-jonsson@hudiksvall.se

 

 

Agneta Brendt (S), 1:e vice ordförande
Hudiksvall
E-post: agneta.brendt@hudiksvall.se

Kent Kanon (S)
Iggesund
E-post: kent.kanon@hudiksvall.se

Rolf Sundell (S)
Delsbo
E-post: rolf.sundell@hudiksvall.se

Moderaterna

Kommunfullmäktigeledamot Jonas Holm (M).

Jonas Holm (M)
Hudiksvall
E-post: jonas.holm@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Anita Höglund (M).

Anita Höglund (M)
Hudiksvall
E-post: anita.hoglund@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Adam Rydstedt (M).

Adam Rydstedt (M)
Hudiksvall
E-post: adam.rydstedt@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Cecilia Natander (M).

Cecilia Natander (M)
Enånger
E-post: cecilia.natander@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Peter Lagerqvist (M).

Peter Lagerqvist (M)
Njutånger
E-post: peter.lagerqvist@hudiksvall.se



Kommunfullmäktigeledamot Håkan Rönström (M).

Håkan Rönström (M)
Hudiksvall
E-post: hakan.ronstrom@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Birgitta Medin (M).

Birgitta Medin (M)
Hudiksvall
E-post: birgitta.medin@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Kerstin Karlsson (M).

Kerstin Karlsson (M)
Hudiksvall
E-post: kerstin.karlsson@hudiksvall.se



Miljöpartiet

Kommunfullmäktigeledamot Andréa Bromhed (MP).

Andréa Bromhed (MP)
Hudiksvall
E-post: andrea.bromhed@hudiksvall.se

 

 

Lina Johnsson (MP)
Hudiksvall
E-post: lina.johnsson@hudiksvall.se

Vänsterpartiet

Kommunfullmäktigeledamot Charlene Kiffer Goude (V).

Charliene Kiffer Goude (V)
Hudiksvall
E-post: charliene.kiffergoude@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Ulrica Högbergh (V).

Ulrica Högbergh (V)
Hudiksvall
E-post: ulrica.hogbergh@hudiksvall.se



Kommunfullmäktigeledamot Alf Norberg (V).

Alf Norberg (V)
Hudiksvall
E-post: alf.norberg@hudiksvall.se

 

 

Johan Wallinder (V)
E-post: johan.wallinder@hudiksvall.se


Kommunfullmäktigeledamot Olle Jonsson (V).

Olle Jonsson (V)
Hudiksvall
E-post: olov.jonsson@hudiksvall.se


 

Centerpartiet

Kommunfullmäktigeledamot Caroline Schmidt (C).

Caroline Schmidt (C)
Hudiksvall
E-post: caroline.johnsson@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Jan-Erik Jonsson (C).

Jan-Erik Jonsson (C)
Delsbo
E-post: janerik.jonsson@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Anton Stark (C).

Anton Stark (C)
Forsa
E-post: anton.stark@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Karin Hansson (C).

Karin Hansson (C)
Delsbo
E-post: karin.hansson4@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Bengt-Åke Nilsson (C).

Bengt-Åke Nilsson (C)
Hudiksvall
E-post: bengt-ake.nilsson@hudiksvall.se

 

 

Anna Guldbrand (C)
Hudiksvall
E-post: anna.guldbrand@hudiksvall.se

Jörgen Bengtson (C), 2:e vice ordförande
Enånger
E-post: jorgen.bengtson@hudiksvall.se

Kommunfullmäktigeledamot Gunilla Persson (C).

Gunilla Persson (C)
Hudiksvall
E-post: gunilla.persson@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Matts Persson (C).

Matts Persson (C)
Delsbo
E-post: mats.persson@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Stina Jonsson (C).

Stina Jonsson (C)
Hudiksvall
E-post: kristina.astrom-jonsson@hudiksvall.se


 

Sven Bergström-Trolin (C)
Forsa
E-post: sven.bergstrom-trolin@hudiksvall.se

Liberalerna

Kommunfullmäktigeledamot Lars Sjögren (L).

Lars Sjögren (L)
Njutånger
E-post: lars.sjogren@hudiksvall.se


 

Kristdemokraterna

Kommunfullmäktigeledamot Peter Åkerström (KD).

Peter Åkerström (KD)
Hudiksvall
E-post: peter.akerstrom@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Monica Stigås (KD).

Monica Stigås (KD)
Hudiksvall
E-post: monica.stigas@hudiksvall.se


 

Sverigedemokrater

Kommunfullmäktigeledamot Patrik Nilsson (SD).

Patrik Nilsson (SD)
Hudiksvall
E-post: patrik.nilsson@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Yvonne Andersson (SD).

Yvonne Andersson (SD)
Forsa
E-post: yvonne.andersson@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Stefan Nordin (SD).

Stefan Nordin (SD)
Delsbo
E-post: stefan.nordin@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Jari Ropponen (SD).

Jari Ropponen (SD)
Iggesund
E-post: jari.ropponen@hudiksvall.se

 

 

Kommunfullmäktigeledamot Birgitta Johansson (SD).

Birgitta Johansson (SD)
Bjuråker
E-post: birgitta.johansson@hudiksvall.se

 

 

Kjell-Evert Evertsson(SD)
Delsbo
E-post: kjell.evertsson@hudiksvall.se

Tyck till om sidan

Skicka en kommentar till innehållsansvarig!




Skriv ut

Kontakt

Hudiksvall ska bli Sveriges bästa kommun att leva och verka i – med 50 000 invånare i kommunen varav 25 000 i staden år 2050