Bli en del av MR-kommun – gemensam deklaration

Är din organisation en av våra samarbetspartners för mänskliga rättigheter? Att delta som partner innebär att din organisation tydligt tar ställning för alla människors lika värde och väljer att vara en del av ett större sammanhang. För din organisation innebär det att ni stärker ert varumärke som en aktör som tar ansvar för samhället ni verkar i.

Genom att delta som partner blir din organisation en del av ett nätverk som skapar förtroende och attraktionskraft. Tillsammans arbetar vi utifrån konceptet MR-kommun, mänskliga rättigheters-kommun. Det innebär att vi:

  • Ställer oss bakom de grundläggande principerna om alla människors lika värde, de mänskliga rättigheterna
  • Har en tydlig ambition att bidra till samhällsutvecklingen och stärka den egna organisationen genom att vidareutveckla arbetet med mänskliga rättigheter
  • Ser samarbeten som en framgångsfaktor för att utveckla organisationer och samhällen där mänskliga rättigheter respekteras, skyddas och främjas

Gemensam deklaration om MR- kommun

Som partner i MR-kommun kan du vara med genom att skriva under och stödja den gemensamma deklarationen om mänskliga rättigheters- kommun.

Vi gör det tillsammans. Kontakta oss om du vill bli en samarbetspartner.

Gemensam deklaration om mänskliga rättigheter inom Hudiksvalls kommuns geografiska område

Vi vill medverka till att skapa en kultur i samhället där alla kan ta plats, utvecklas och bidra. Det vill vi göra genom samarbeten där vi utvecklas tillsammans för att stärka organisationer och samhället när det kommer till att skydda, respektera och främja mänskliga rättigheter. Mänskliga rättigheter är grundförutsättningar för trygghet och tillit vilket bidrar till utveckling och samarbete. Mänskliga rättigheter ska därför vara en grund för all samhällsutveckling.

Att tillsammans arbeta utifrån konceptet MR-kommun, mänskliga rättigheter-kommun, innebär att vi:

  • ställer oss bakom de grundläggande principerna om alla människors lika värde, de mänskliga rättigheterna
  • har en tydlig ambition att utvecklas när det gäller mänskliga rättigheter
  • ser samarbeten som en framgångsfaktor för att utveckla organisationer och samhällen där mänskliga rättigheter respekteras, skyddas och främjas

Vi som samarbetar är organisationer inom näringsliv, civilsamhälle och offentlig sektor som verkar inom Hudiksvalls kommuns geografiska område. Denna deklaration markerar en ambition. Den är en betydande punkt i en resa, inte ett slutmål. Den är därmed ett levande dokument.

För att hålla åtagandena aktuella och meningsfulla åtar vi oss att:

  • Förnya den egna organisationens åtagande varje år.
  • Göra en gemensam uppföljning minst vartannat år.
  • Utvärdera arbetet med hjälp av dialog, statistik och berättelser.
  • Uppdatera innehållet för att möta nya utmaningar och behov.

Deklarationen på lättläst svenska

Gemensam deklaration om mänskliga rättigheter i Hudiksvalls kommun

Vi vill vara med och skapa ett samhälle där alla får plats, kan utvecklas och bidra.

Det gör vi genom att samarbeta och lära av varandra. Tillsammans stärker vi både våra organisationer och samhället när det gäller att skydda, respektera och främja mänskliga rättigheter.

Mänskliga rättigheter är en grund för trygghet och tillit.
De är viktiga för att ett samhälle ska fungera och utvecklas.
Därför ska mänskliga rättigheter vara en grund för all samhällsutveckling.

Att arbeta tillsammans som en mänskliga rättigheter-kommun (MR-kommun) betyder att vi:

  • står bakom principen om alla människors lika värde och rättigheter
  • har en tydlig vilja att utvecklas i vårt arbete med mänskliga rättigheter
  • ser samarbete som en viktig del i att skapa organisationer och samhällen där mänskliga rättigheter respekteras, skyddas och främjas

Vi som samarbetar kommer från näringsliv, civilsamhälle och offentlig sektor inom Hudiksvalls kommuns geografiska område.

Deklarationen på engelska

Joint Declaration on Human Rights within the Municipality of Hudiksvall

We aim to help build a society in which every person can participate fully, develop their potential and contribute to the community.
We do this through collaboration – by learning and advancing together, and by strengthening both our organisations and our community in the work to protect, respect and promote human rights.

Human rights are essential for safety, trust and cooperation.
They provide a foundation for development and for a society that works well for everyone. For this reason, human rights should guide all aspects of social development.

Working together as a Human Rights Municipality means that we:

  • reaffirm the fundamental principle that all human beings are equal in dignity and in rights
  • are committed to continually strengthening our work on human rights
  • regard collaboration as a key factor in building organisations and communities where human rights are respected, protected and promoted

We represent organisations from the private sector, civil society and public institutions active within the geographical area of the Municipality of Hudiksvall. This declaration expresses a shared ambition.

It marks an important step in an ongoing process, rather than a final destination. It is therefore a living document.

To ensure that our commitments remain relevant and meaningful, we undertake to:

  • renew each organisation’s commitment every year
  • carry out a joint follow-up at least every two years
  • evaluate our progress through dialogue, data and documented experiences
  • update the content to address new challenges and needs