Upphandling och inköp

Hudiksvalls kommuns huvudentré. Ovanför entrén sitter en stor guldfärgad skylt där det står Hudiksvalls kommun med stora svarta bokstäver. På varsin sida om entrén står det stora runda blomkrukor med blommor i.

Vill du göra affärer med oss? Kommunen vill gärna göra affärer med lokala företag. Upphandling regleras av Lagen om offentlig upphandling, LOU och de flesta av våra inköp sker på ramavtal via offentlig upphandling, i samarbete med andra kommuner i Hälsingland.

Hur deltar jag i kommunens upphandlingar?

Kommunen arbetar aktivt med att underlätta för lokala företag att delta i våra upphandlingar. I våra upphandlingar ringar vi in bästa möjliga sätt att främja miljömässigt, socialt och ekonomiskt hållbara affärer. Vi vill även lyfta fram krav som främjar tillväxt och utveckla innovativa upphandlingar med inriktning på lokal produktion.

Om du vill veta mer är du välkommen att kontakta vår inköpssamordnare, eller delta i olika näringslivsträffar med inriktning på upphandling. Läs mer om hur du gör för att delta i våra upphandlingar:

Upphandlingsguide

Vilka upphandlingar är aktuella just nu?

Kommunerna i Hälsingland samverkar kring upphandling och inköp - därför visas upphandlingar för samtliga hälsingekommuner (Bollnäs, Hudiksvall, Ljusdal, Nordanstig, Ovanåker och Söderhamn). Ta del av aktuella upphandlingar:

Aktuella upphandlingar

Planerade upphandlingar

Begäran om allmän handling

Du begär ut allmänna handlingar genom att mejla till

inkop@hudiksvall.se