Ankarbyggningen i Iggesund
På Ankarvägen 8 i Iggesund återfinns Ankarbyggningen. Huset uppfördes som arbetarkasern åt bruket år 1870 och hette Ettan. Där fanns då tolv lägenheter varav fyra stycken på ett rum och kök och åtta stycken så kallades spisrum, det vill säga en liten lägenhet bestående av ett rum med kokmöjlighet som samtidigt kunde tjäna som bostad för en hel familj med flera barn.
Byggnaden har en slaggstensgrund och timmerstomme och har behållit sin röda färg med vita knutar. Under tiden som arbetarkasern hade huset ingångar från båda sidor och på norra sidan fanns en lång trapp som ledde upp till övervåningens entré.
En stor renovering genomfördes 1955 och efter en brand 1992 fick huset återigen renoveras. Förutom att ingången på övervåningen, den som nåddes via utvändig trapp, togs bort försvann även en vindflöjel i form av ett ankare från taket i samband med renovering. Länge förvarades ankaret på vinden, men 1981 plockades det fram och sattes på väggen nedanför nocken på husets framsida. De flesta av brukets kaserner fick egna namn, förutom det nummer som bruket försett dem med, och det var troligen tack vare ankaret på taket som Ettan kallades för Ankarbyggnaden. Idag innehåller huset åtta lägenheter.